
Sätermo Fastigheter
När energipriserna steg och den befintliga utrustningen började bli föråldrad blev det tydligt att det var dags att tänka nytt.
Catena – En av Brings mest kostnadseffektiva logistikhallar
Nyproduktion för Catena i Mölnlycke.
Denna anläggning är en av Brings mest kostnadseffektiva anläggningar när de jämför driftskostnaderna på liknande logistikhallar runtom i Sverige. Vi installerade Bergvärme med koppling till överskottsvärmen som skapas av kylanläggningarna. Så istället för att fläkta bort överkosttsvärmen som skapas av kylmaskinerna så växlas denna energi mot köldbärarvätskan som återför energi till borrhålen samt ökar köldbärarens temperatur vilket höjer verkningsgraden på värmepumparna. Det är borrat 12 borrhål kopplat till fyra stycken fastighetsvärmepumpar.

När energipriserna steg och den befintliga utrustningen började bli föråldrad blev det tydligt att det var dags att tänka nytt.

I detta projekt genomförde Enwell ett komplett byte av ventilationsaggregat LB01 samt anpassning av befintligt kanalsystem för att förbättra ventilation,

I detta projekt levererade och installerade Enwell ett vätskekylaggregat med en effekt på 95 kW, dimensionerat för 10/15 °C på
Som kund hos oss får du en samlad kontakt med trygg snabb service. Vi är enkla att arbeta med, kompetenta på det vi gör och är din partner över en lång tid. Vi erbjuder även finansiering oberoende om det handlar om ett nybygge eller en befintlig fastighet.
Vänligen fyll i kontaktformuläret nedan så berättar vi mer om våra klimatsmarta lösningar. Någon av våra representanter kontaktar dig.
Fyll i intresseformuläret här bredvid och ge oss en första inblick i dina behov.